witajpolsko.pl

Blog turystyczny

Porady

Mleko a odchudzanie

Od momentu, w którym postanowiłeś zmienić swój dotychczasowy styl życia o sto osiemdziesiąt stopni, na pewno zacząłeś zdrowiej się odżywiać i oprócz tego wprowadziłeś do swojej codzienności regularną porcję ruchu. Teraz wreszcie możesz powiedzieć, że o siebie dbasz. Uważaj jednak, bo możesz wpaść w sidła ortoreksji, która polega na przesadnej koncentracji na prowadzeniu zdrowego stylu życia. Charakteryzuje się odczuwanymi wyrzutami sumienia po zjedzeniu produktu, który uważa się za niezdrowy oraz ciągłym zwracaniu uwagi na wygląd sylwetki. Jeżeli sam masz do tego tendencję, na pewno próbowałeś już sprawdzać, czy mleko a odchudzanie mogą jakoś się ze sobą łączyć. A może nawet już zrezygnowałeś z picia mleka. W końcu wiele osób uważa, że jest to produkt nieodpowiedni dla osób dorosłych. Jak więc jest z tym mlekiem naprawdę? Czy wolno je pić, gdy prowadzi się zdrowy i aktywny tryb życia, czy jednak lepiej zastępować je modnymi teraz napojami roślinnymi albo najzwyklejszą w świecie wodą?

Jak to już zwykle bywa – to zależy. Ogólnie rzecz biorąc mleko jest jednak wartościowym produktem. Ono po prostu szkodzi wybranym jednostkom, które cierpią na nietolerancję laktozy bądź są na nią uczulone. Jeżeli podejrzewasz u siebie właśnie coś takiego, po prostu to sprawdź. Nie próbuj wróżyć z fusów, a udaj się na testy alergiczne, by wykryć ewentualne uczulenie lub alergię. Sam możesz dostrzegać objawy tej przypadłości na co dzień. Jeżeli rzeczywiście twój organizm nie radzi sobie zbyt dobrze z trawieniem mleka, po spożyciu już niewielkiej jego ilości będziesz odczuwać liczne skutki uboczne. Możesz skarżyć się na wzdęcia, ból brzucha albo biegunkę czy nawet wymioty bądź nudności. Takie objawy występują zwykle po 1-4 godzinach od momentu spożycia czegoś z laktozą. Im więcej jej przyjmiesz, tym bardziej będą dokuczliwe. Jeżeli więc okaże się, że rzeczywiście jesteś uczulony na laktozę albo jej nie tolerujesz, z mleka musisz zrezygnować.

Temat mleko a odchudzanie jest też szeroko omawiany w kontekście sportów sylwetkowych. Zakładając bowiem, że dobrze tolerujesz laktozę, wręcz powinieneś od czasu do czasu sięgać po artykuły nabiałowe, aby szybciej dojść do wymarzonej figury. Pokaźną muskulaturę zbudujesz tylko poprzez połączenie ciężkich treningów siłowych z dietą bogatą w podwyższoną ilość białka. A proteiny możesz czerpać zarówno z typowego mięsa, jak i właśnie z artykułów nabiałowych, czyli np. mleka. Te produkty zawierają wszystkie niezbędne dla organizmu aminokwasy. Dzięki nim będziesz w stanie szybciej kształtować i budować swoją sylwetkę.