witajpolsko.pl

Blog turystyczny

Rewitalizacja parku
Porady

Rewitalizacja parku – projekt, na czym polega

W parkach najchętniej spędzamy czas wiosną i latem, korzystając z pięknej pogody. Niestety, nie wszystkie obiekty są odpowiednio zadbane, zatem wymagają przeprowadzenia pewnych procesów rewitalizacyjnych. Na czym polega rewitalizacja parku i jak powinien wyglądać dobrze skomponowany projekt?

Przemyślane zmiany

Rewitalizacja parku ma na celu wprowadzenie korzystnych zmian, dzięki którym obiekt będzie mógł być użytkowany na przykład przez lokalną społeczność. Z drugiej strony, wszelkie prace muszą być dobrze przemyślane, tak aby z jednej strony stworzyć przestrzeń przyjazną człowiekowi, z drugiej strony-naturze. Należy mieć na uwadze, że pewne elementy trzeba pozostawić w stanie nienaruszonym. Mowa tutaj na przykład o niektórych gatunkach roślin czy zwierząt, które pozostają objęte ochroną. Bardzo istotne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu tak zwanej zielonej tkanki, która nie tylko cieszy oko, lecz również zapewnia optymalne warunki do odpoczynku i czyste powietrze.

Jak wygląda dobry projekt rewitalizacji parku?

Rewitalizacja parku to zadanie dla osób, które mają odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Choć wydaje się, że wymagane prace może przeprowadzić niemal każdy, nie jest to prawdą. Projekt rewitalizacji parku wymaga szczegółowego opracowania i zadbania o każdy, nawet najmniejszy detal. Zwykle wychodzi się od koncepcji ogólnej, a więc określa się:

  • kto będzie użytkował park,
  • jaki procent zieleni zostanie zachowany,
  • jakie zabytki o charakterze historycznym zostaną zachowane,
  • w jaki sposób będą przeprowadzone prace konserwatorskie.

Dopiero po opracowaniu konceptu ogólnego, można przejść do tworzenia szczegółowego projektu. Znajdują się w nim między innymi zapisy dotyczące strefy rekreacyjnej, strefy zieleni czy poszczególnych gatunków roślin parkowych.

Kto tworzy projekt rewitalizacji parku?

Stworzenie odpowiedniego projektu rewitalizacji parku to zadanie dla specjalistów. Zajmują się nim osoby, będące architektami krajobrazu, które doskonale znają przepisy dotyczące ochrony środowiska czy gatunków zagrożonych. Ponadto, wiedzą one, jak efektywnie planować przestrzeń, także mniejszą. Chcąc skorzystać z pomocy ekspertów, warto odwiedzić stronę internetową ikropka.eu- jest to oferta Pracowni Architektury Krajobrazu, która na swoim koncie posiada wiele zrealizowanych projektów. Warto mieć na uwadze, że rewitalizacja musi być dostosowana do potrzeb lokalnej społeczności oraz uwarunkowań, a jednocześnie przeprowadzona zgodnie z obowiązującym prawem. Tylko takie działania mogą przynieść pożądane efekty, tworząc piękną przestrzeń do rekreacji.