witajpolsko.pl

Blog turystyczny

Czym się kierować przy wyborze kurtki sportowej
Porady

Czym się kierować przy wyborze kurtki sportowej?

Odpowiednio dobrana kurtka sportowa przyda nam się zarówno podczas treningów na świeżym powietrzu, jak i wycieczek w jesienno-zimowe dni. Powinna być ona przede wszystkim lekka, wiatroszczelna i nieprzemakalna. Czym jeszcze kierować się przy jej wyborze? Podpowiadamy.

Kurtka sportowa a wybór aktywności

Kurtkę sportową powinniśmy dobrać do rodzaju aktywności, jaki zamierzamy w niej wykonywać. Jeżeli wybieramy się w góry, zastanówmy się, co będziemy w nich robić i czego oczekujemy od naszego okrycia wierzchniego. Zupełnie różne modele powinniśmy wybrać na piesze wędrówki latem, a inne podczas zimowych wypraw. W lecie z pewnością przyda nam się kurtka, która będzie lekka wytrzymała, wodoodporna i wiatroodporna, a jednocześnie na tyle kompaktowa by zmieściła się w naszym plecaku. Jeśli decydujemy się na nieco bardziej intensywny wysiłek np. bieganie, wybierzmy model z membraną, dzięki czemu zapewnimy sobie maksymalny komfort.

Materiał kurtki

Jednym z czynników, na jaki musimy zwrócić uwagę, wybierając kurtkę sportową, jest materiał, z którego jest wykonana. Dobrze jeśli będzie syntetyczny, zapewniający nam wygodę i ciepło. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie poliester. Ubrania takie są wygodne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. W kurtce wykonanej z takiej tkaniny możemy więc śmiało udać się na pieszą wędrówkę w deszczu. Jest to również materiał, który jest łatwy w pielęgnacji i czyszczeniu, co podczas wycieczek i uprawiania sportu ma duże znaczenie. Warto zwrócić uwagę czy kurtka spełnia podstawowe parametry wodoodporności i oddychalności. Czołowi producenci przedstawiają taką charakterystykę na swoich produktach.

Funkcje kurtki

Kurtki sportowe powinny być bardzo wygodne i zawierać jak najwięcej funkcjonalnych elementów. Bardzo ważny jest regulowany kaptur, który będziemy w stanie dopasować odpowiednio do anatomii naszej głowy, dzięki czemu zapewnimy sobie maksymalną ochronę przed wiatrem i deszczem. Ważnym elementem jest również waga kurtki. Im lżejsza, tym łatwiej nam będzie ją transportować w plecaku. Zwróćmy uwagę także na to, czy ma klejone szwy, które zapobiegają przedostawaniu się wilgoci do środka. Dotyczy to również zamka — powinien być on bryzgoszczelny. Ważne są również kieszenie — zazwyczaj kurtki sportowej używamy w takich warunkach, kiedy nie mamy wiele miejsca do przechowywania. Osoby lubiące słuchać muzyki podczas uprawiania sportu powinny zwrócić uwagę czy model, który chcą zakupić, jest wyposażony w przelotkę na słuchawki.