witajpolsko.pl

Blog turystyczny

Porady

Duża walizka w pociągu – czy są limity bagażu?

Wybierając się w podróż pociągiem zazwyczaj zabieramy ze sobą bagaż podręczny w formie torby, walizki czy plecaka i ewentualnie coś mniejszego, co nie będzie przeszkadzać towarzysząc nam na siedzeniu. Ale co w sytuacji, gdy wyjeżdżamy na długi czas i spakować musimy połowę swojego dobytku?

Czy duża walizka w pociągu to kłopot?

Ilość przewożonego bez opłat bagażu jest ograniczona. W większości europejskich pociągów limit nie stanowi problemu dla przeciętnego pasażera, bowiem na jedną osobę przypadają dwie duże walizki. To zdecydowanie najwięcej porównując tę opcję z pozostałymi środkami transportu międzymiastowego i międzynarodowego.
W pociągach znajdują się specjalnie przeznaczone miejsca na bagaż. Niektóre z nich mieszczą się pod siedzeniem inne na półce nad głowami pasażerów, dla tych największych z kolei przewidziano dedykowane miejsca przy wyjściu z wagonu.
Kiedy miejsca do przewozu walizek są zajęte lub bagaż nie mieści się w nich obsługa pociągu może odmówić przewozu. Za zbyt duże gabaryty możemy również zapłacić opłatę za nadbagaż. Dlatego tak ważne jest by umiejętnie i z rozwagą pakować się na daleki wyjazd.

Ograniczenia ilości bagażu w pozostałych popularnych środkach transportu

Surowe restrykcje dotyczące bagażu rejestrowanego i podręcznego w samolotach różnych linii lotniczych są wszystkim dobrze znane. Wiele osób także spotyka się z problemami próbując przewieźć więcej niż jedną sztukę dużego bagażu w autobusie, nie dokonując uprzednio zapłaty za dodatkowy bagaż podczas kupowania biletu.
Standardy w pociągach są więc bardzo korzystne. Niezaprzeczalnie jednak najlepszą metodą podróżowania z licznymi tobołkami jest samochód. Zapewnia on swobodę i mobilność, jakiej nie zagwarantuje żaden transport publiczny.

O czym jeszcze warto pamiętać podróżując z bagażem?

Podstawowym problemem może być fakt poradzenia sobie z wnoszeniem, przenoszeniem i wynoszeniem dużego ciężaru przez podróżnego. Oczywiście zaradni znajdą pomoc u konduktora lub współpasażerów. Warto jednak mieć na uwadze, że samo dostanie się, czy wydostanie z wnętrza pociągu to nie koniec przeciwności losu, jakie czekają na obładowanego bagażem śmiałka.
Dworce na terenie naszego kraju mają to do siebie, że ich budowa charakteryzuje się zawiłością podobną do labiryntu. Ponadto niestety schody ruchome często niedomagają, windy nie są czynne lub ich jakość pozostawia wiele do życzenia.
Pamiętaj, by wybierając się w podróż koniecznie zaplanować kwestię organizacyjną przemieszczania się z dużymi bagażami.