witajpolsko.pl

Blog turystyczny

Turystyka

Jak zachęcić się do regularnych ćwiczeń?

Podczas gdy dla niektórych osób sport jest największą życiową pasją, inni muszą bezustannie zmuszać się do tego, by choć trochę więcej się ruszać. Nie każdy z natury przepada za wysiłkiem fizycznym. Spora grupa osób najchętniej w ogóle nie uprawiałaby żadnych dyscyplin sportowych, a wolny czas przeznaczałaby wyłącznie na oglądanie telewizji, granie w gry komputerowe i luźne spotkania towarzyskie. Mimo wszystko gimnastyka sportowa ćwiczenia są czymś takim, czym każdy powinien od czasu do czasu się zająć. W zdrowym ciele zdrowy duch. A ciało nie może być zdrowe, jeżeli przez cały czas pozostaje w stagnacji i bezruchu.

Wbrew pozorom motywacji do sportu nie trzeba jednak wcale jakoś na siłę zdobywać. Niektórzy próbują to robić. Obiecują sobie, że jeśli zrealizują swój cały plan treningowy rozpisany na jeden tydzień, później kupią sobie coś fajnego do ubrania albo wyjadą na dwudniowe wakacje. Jest to jakiś sposób, ale raczej nienajlepszy. Bo nie da się przecież bez końca motywować się tego rodzaju nagrodami. Prędzej czy później nadejdzie ten dzień, w którym nagroda przestanie być na tyle atrakcyjna, by tylko dla niej wstawać o piątej rano z łóżka i wychodzić na mróz, by przez godzinę pobiegać. Zmuszanie się do sportu nic nie daje. Nie można oszukiwać się, że lubi się coś robić, jeżeli w rzeczywistości nie czerpie się z tego żadnej przyjemności. Zamiast więc ciągle dążyć do znalezienia tej niezidentyfikowanej motywacji, lepiej skupić się na poszukiwaniach odpowiedniej dyscypliny sportowej. Gimnastyka sportowa ćwiczenia nie są jedyną opcją do wyboru. Siłownia też nie jest wcale jedynym miejscem, w którym można zadbać o swoją sylwetkę. Ostatnio modna stała się chociażby taka joga. A jest ona świetnym przykładem aktywności, która mimo posiadania niskiego poziomu intensywności potrafi dać człowiekowi popalić. Doskonale modeluje sylwetkę, a przy tym jest po prostu przyjemna. Podczas jogi można popracować nad ciałem, jednocześnie relaksując swój umysł. Ćwiczenia stają się wtedy czystą przyjemnością, a człowiek wręcz nie może się ich doczekać, tak więc nie musi się do nich zmuszać.

Dla każdego dobra może okazać się zupełnie inna dyscyplina sportowa. Nie ma jednej idealnej aktywności dla każdego. Jednym spodobają się gimnastyka sportowa ćwiczenia, podczas gdy inni zmotywują się do pracy dopiero wtedy, gdy ruszą na siłownię i zaczną trenować wspólnie z pozostałymi użytkownikami klubu. Warto testować różne opcje i nie tworzyć sobie niepotrzebnych ograniczeń. Sport powinien być frajdą.