witajpolsko.pl

Blog turystyczny

Turystyka

Jak wybrać namiot w góry?

Każdy miłośnik gór doskonale wie, że jeśli chce się wybrać na nieco dłuższe wakacje w górach, koniecznie trzeba się odpowiednio przygotować pod kątem wyposażenia. Chodzi tu oczywiście o takie elementy jak właściwy plecak, odzież czy też liczne akcesoria ułatwiające przemierzanie szlaków górskich. Jeśli jednak chce się dodatkowo nocować w górach, koniecznie trzeba mieć ze sobą także namiot. Problem tylko w tym, że wielu turystów zamierzających tak spędzić wakacje, kompletnie nie wie, jaki namiot w góry wybrać i czym w ogóle powinien się on charakteryzować.

Jaka wielkość namiotu?

Zdecydowanie najbardziej podstawową sprawą jeśli chodzi o wybranie namiotu w góry, jest określenie tego, jak duży ma to być model. Jego wielkość wynika przede wszystkim z ilości śpiących w nim osób, a także z jego przestronności oraz wygody. Co jednak bardzo ważne, nie można skupiać się tylko i wyłącznie na wygodne i wybrać możliwie największy na rynku model. Pamiętać bowiem trzeba również o tym, że cały swój bagaż, łącznie z karimatą, śpiworem oraz oczywiście również namiotem, całą wyprawę nosi się samodzielnie na swoich plecach, przytroczone do plecaka. A jak łatwo się domyślić, im większy i bardziej wygodny model, tym cięższy, co znacznie utrudnia jego przenoszenie.

Jaki kształt namiotu?

Innego typu równie ważnym pytaniem jest to, jakiego kształtu powinien być dobry górski namiot. Czy jest jakiś konkretny typ, który powinno się brać pod uwagę, lub też go unikać, jeśli chodzi o górskie zastosowanie?
Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o górskie namioty, zdecydowanie najpopularniejszym modelem jest wersja igloo. W przypadku tego modelu jego pałąki konstrukcyjne krzyżują się na środku, tworząc kształt przypominający swego rodzaju kopułę. Jak łatwo się domyślić, jest to model samonośny, więc nie wymaga śledzi. W przypadku górskich warunków, gdzie być może przyjdzie nam nocować na skałach, brak konieczności wbijania śledzi jest niezwykle cenną zaletą.

Jaki materiał wykonania?

Nie mniej istotną sprawą jeśli chodzi o górski namiot, jest materiał, z którego został on wykonany. Oczywiście musi to być model nieprzemakalny, tak aby niespodziewany nocny deszcz nie zrujnował całego bagażu, a także nie spowodował przemoknięcia ciała i zapewne przeziębienia. Co więcej, powinien to być również namiot mocny i niewrażliwy na uszkodzenia, a jednocześnie możliwie jak najlżejszy, aby nie dociążał dodatkowo bagażu. Warto również mieć na uwadze to, aby namiot możliwe w jak najszybszy i najprostszy sposób się składał, co pozwoli oszczędzić wiele czasu oraz frustracji.