witajpolsko.pl

Blog turystyczny

Góry w Polsce
Turystyka

Góry w Polsce – jak zacząć przygodę?

Zawsze jest dobry czas, aby zacząć podróżować po Polsce i żyć bardziej aktywnie. Wspaniałe Tatry, Bieszczady, Sudety i Beskidy czekają na nowych wędrowców, którzy zmierzą się z łatwymi i trudniejszymi trasami. Wędrowanie po górach daje masę satysfakcji i przyjemności, pozwala wspaniale wypocząć i zregenerować się psychicznie. Od jakich kierunków zacząć? Gdzie ruszyć na pierwsze wyprawy? Poniżej garść wskazówek dla osób, które w tym roku chcą rozpocząć swoje górskie eskapady.

Od jakich kierunków zacząć swoją górską przygodę?

W Polsce mamy wspaniałe pasma górskie, które warto poznać, choćby ogólnie. Prawdziwi miłośnicy mają w małym paluszku wszystkie proste i trudne trasy, ponieważ eksplorują góry od lat. Jeżeli u kogoś dopiero rodzi się pasja do gór, warto wybrać się tam, gdzie jest najpiękniej. Najwspanialsze górskie widoki bez wątpienia znajdziemy w Tatrach. Cudownie jest w Tatrach Zachodnich, gdzie znajduje się mnóstwo szczytów powyżej 2000 m nad poziomem morza, które stosunkowo łatwo zdobyć. Warto wybrać się tam jesienią, kiedy górska roślinność zmienia kolor. Poza tym koniecznie trzeba powędrować trasą w Dolinie Pięciu Stawów. Widoki są niezwykle malownicze, często trudno spotkać tam żywą duszę, dlatego to idealne miejsce dla osób szukających spokoju i wyciszenia. Mniej spektakularne, jednak zdecydowanie prostsze są Bieszczady. To góry dobre dla miłośników podróży z dziećmi. Warto wybrać się latem, na przykład na urlop w Bieszczadach. Można pojechać też jesienią, bo to właśnie wtedy góry w Polsce są najpiękniejsze. Sporo malowniczych i łatwych tras można znaleźć również w Beskidzie Śląskim. Poza tym nie można zapomnieć o Sudetach, Górach Stołowych, Karkonoszach.

Co zabrać ze sobą na górską eskapadę?

Wyprawa w góry zwykle wymaga małych przygotowań. Trzeba zaopatrzyć się między innymi w ekwipunek i odpowiednie ubrania oraz buty, bo chodzenie po górach to nie to samo, co spacer po parku lub lesie. Najważniejsze są bardzo wygodne buty. Warto wcześniej sprawdzić je w terenie, na przykład podczas dłuższego spaceru. Nigdy nie należy zabierać nowych butów, bo zwyczajnie mogą obetrzeć stopy. Wtedy górskie eskapady zostaną brutalnie przerwane. Wygodny strój do chodzenia po górach to podstawa. Dobrze zaopatrzyć się w coś przeciwdeszczowego, bo pogoda w górach zmienia się szybko, gwałtownie. Deszcz i burza mogą pojawić się niespodziewanie. Jeśli eksploruje się trudniejsze trasy, dobrze zabrać ze sobą też podstawowe wyposażenie pozwalające na zlokalizowanie w górach. Poza tym mapa, coś do jedzenia, termos na ciepłą herbatę. Jeśli nie jest się wytrawnym piechurem, a z górami ma się mało doświadczenia, lepiej jednak wybierać proste trasy, które uczęszczane są przez większą liczbę osób. To gwarantuje bezpieczeństwo, a jednocześnie nie zabiera świetnej zabawy.

Jak przygotować się do wyprawy?

Wypad w góry to eskapada energochłonna. Nie da się ukryć, że taki aktywny wypoczynek potrafi zmęczyć, ale jednocześnie zapewnia najlepszy relaks dla psychiki. Jak zatem przygotować się do wyprawy? Jeśli uda się już zgromadzić cały potrzebny ekwipunek, warto odrobinę zadbać o kondycję. Zanim rozpocznie się sezon na wyprawy górskie, dobrze po prostu spacerować, rozciągać się, jeździć na rowerze. To wystarczy, aby wzmocnić mięśnie i popracować nad formą. Ta jest potrzebna, ponieważ górskie podejścia bywają niezwykłe męczące, a jeśli ktoś dawno się nie ruszał, szybko może złapać zadyszkę. Na wypad w góry warto zarezerwować przynajmniej 3 dni. Sam weekend to za mało. Dlatego lepiej wziąć jeden dzień urlopu, aby wyruszyć jeszcze w piątek, pochodzić po górach w sobotę, a w niedzielę po krótszej trasie przygotować się do powrotu do domu. To mądre rozwiązanie szczególnie dla tych osób, które mają dłuższą trasę do przejechania, aby dostać się w góry. Z kim jechać na górskie eskapady? Najlepiej z grupą przyjaciół lub kimś, z kim zwyczajnie lubimy wspólnie spacerować. Chociaż chodzenie po górach w samotności wydaje się wspaniałe, ze względów bezpieczeństwa lepiej mieć kogoś, chociażby do pary.

_______________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające