witajpolsko.pl

Blog turystyczny

Lifestyle

Dieta dla aktywnych

Wiele osób posiada kompleksy związane z własnym ciałem. Często jest to związane ze sposobem postrzegania sylwetki przez ich samych. W czasach mediów społecznościowych, takich jak: Instagram, Facebook, Snapchat, ludzie dążą do osiągnięcia rezultatów, jedynie pod względem wizualnym w jak najszybszym tempie. Nie przywiązują oni wagi do ogólnej sprawności ruchowej, kondycyjnej, popełniając błąd. Aby osiągnąć piękne ciało, należy dbać o nie pod wszelkimi względami, zaczynając od sposobu odżywiania.
Dieta dla ćwiczących stanowi większość sukcesu budowania zdrowej sylwetki. Według wielu badań, jest to około 70% całego procesu. Tysiące, może nawet miliony ludzi żyje w przeświadczeniu, sądząc że, aby osiągać wymarzone rezultaty należy jeść „zdrowo” – jest to oczywiście błąd, wszystko jest dla ludzi. Najważniejszy jest bilans makroskładników tj. białko, tłuszcze, węglowodany. Dla początkujących sportowców odpowiednim elementem diety, ucząc się zdrowego odżywiania, może być zwracanie uwagi na odpowiednia ilość białka, spożywaną w ciągu dnia, czyli około 1,5g – 2g na kilogram masy ciała. W ten sposób rozpoczynający swoją przygodę ze zdrowym trybem życia, są w stanie nauczyć się pewnych nawyków, mogących zaowocować w przyszłości.
Odpowiednim bilansem makroskładników dla osób bardziej zaawansowanych, obytych w realiach odżywiania może być tradycyjne zbilansowanie tj. 30% białka w diecie, zwracając uwagę na liczbę tego składniku (1,5g – 3g na kilogram masy ciała), 30% tłuszczów i 40% węglowodanów.
Innym typem zdrowej diety dla osób aktywnych fizycznie jest dieta białkowo-tłuszczowa (ketogeniczna). Pomaga poprawić samopoczucie oraz dać więcej energii na cały dzień, pozbywając się kompletnie węglowodanów, mogących powodować senność, obniżenie nastroju itp. Proporcje w tej diecie powinny wyglądać 70% tłuszcze i 30% białka, można też zwiększyć białko o 5%, kosztem wcześniej wymienionych tłuszczów.
Istotną cechą diety powinna być różnorodność, która pomoże nam wytrwać w postanowieniu o sposobie odżywiania. Jedzenie typu fast food jest jak najbardziej możliwe w różnego rodzaju dietach, najważniejsze jest jednak przestrzeganie reguł związanych z makroskładnikami. Delikatne nagięcie tych reguł czasem bywa przydatne, szczególnie w kryzysowych momentach, resetując przy tym nerwowość, pomaga to naszej psychice w osiągnięciu zamierzonego celu.
Ważnym czynnikiem diety dla ćwiczących są także suplementy. Są niezbędne do osiągnięcia wymarzonej sylwetki w jak najkrótszym czasie. Suplementy mogą przyspieszyć regenerację mięśniową, co pozwoli na lepsze budowanie masy mięśniowej oraz cięższe, bardziej efektywne treningi. Ważnym suplementem jest również odżywka białkowa, umożliwiająca uzupełnianie niedoborów tego makroskładnika w prosty sposób. WPC 80 jest rodzajem białka odpowiednim dla osób trenujących, zawiera odpowiednią ilość potrzebnych składników oraz dostępna jest w przystępnej cenie.