witajpolsko.pl

Blog turystyczny

Urlop

Wakacyjne kierunki bez paszportu

Corocznym dylematem dla wielu osób jest decyzja, dokąd wybrać się na wakacje. Możliwości jest mnóstwo, jednak czasami hamują nas pewne ograniczenia, takie jak aspekt finansowy, bezpieczeństwo, odległość czy też formalności związane z wymaganymi dokumentami. Oczywiście, wybierając odległe kierunki, takie jak terytoria znajdujące się na innych kontynentach czy też niektóre kraje Europy Wschodniej, nadal niezbędne jest posiadanie paszportu, a także w wielu miejscach niezbędne jest wyrobienie wizy turystycznej. Warto rozważać bliższe kierunki. Zatem gdzie na wakacje bez paszportu?

Kraje strefy Schengen

Jeszcze do niedawna, by móc podróżować po wielu krajach Europy, wymagane było posiadanie paszportu. W 2008 roku Polska znalazła się w strefie Schengen, wobec czego mamy możliwość dowolnego podróżowania po wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, które również należą do tej strefy. Co prawda Rumunia, Bułgaria, Chorwacja i Cypr nie należą jeszcze do strefy Schengen, jednak w trakcie pobytu na tych terytoriach swobodnie możemy posługiwać się jedynie dowodem osobistym.

Ponadto obecnie bez paszportu możemy się wybrać do takich krajów jak Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein, które nie należą do Unii Europejskiej, jednak znajdują się w strefie Schengen.
Istotne jest także, że niektóre kraje, które nie należą ani do Unii Europejskiej, ani do strefy Schengen, również udostępniają możliwość posługiwania się podczas pobytu na ich terytorium jedynie dowodem osobistym. Takimi państwami są Bośnia I Hercegowina, Macedonia i Serbia, czyli państwa byłej Republiki Jugosławii.

Wakacje w Polsce

Oczywiście ciekawym rozwiązaniem w przypadku braku ważnego paszportu jest po prostu spędzenie wakacji w Polsce. Ostatnio jest to bardzo popularne rozwiązanie, wielu Polaków decyduje się na wyjazd w góry, nad morze, czy też Mazury. Są to regiony najbardziej oblegane w okresie wakacyjnym. Przepiękne krajobrazy, klimat, regionalizm, a także przywiązanie do tradycji i patriotyzm sprawiają, że w ostatnich latach zaobserwować można powracający trend do spędzania urlopu w Polsce.

Jeszcze do niedawna nie do pomyślenia było podróżowanie po Europie bez paszportu. Mało tego, wiele krajów europejskich prowadziło bardzo restrykcyjne kontrole graniczne, które ograniczały swobodne przemieszczanie się. Dziś już w każdej chwili możemy swobodnie wyjechać do dowolnego kraju europejskiego, używając przy tym jedynie dowodu osobistego. Jest to bardzo wygodne i daje nam wiele możliwości spędzania urlopu w najpiękniejszych zakątkach naszego kontynentu.